[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Pro registrované]

Návrat na hlavní stranu

ZPĚVÁČCI BLAHOPŘÁLI SLÁVIKŮM a výsledky 15. ročníku

Trenčianské Teplice (Slovensko), 26. června 2005

Tisková zpráva

V neděli 26. června 2005 se ve slovenských lázních Trenčianské Teplice uskutečnilo finále 15. ročníku celoslovenské soutěže dětí v interpretaci lidových písní Slávik Slovenska 2005.

Svým slovenským kamarádům, kteří soutěžili o nejvyšší pocty ve dvou kategoriích, přijeli zazpívat také vítězové a finalisté celostátní soutěže Zpěváček 2005. Ve slavnostním finálovém koncertu se na Slovensku představil finalista naší soutěže Pavel Slivka z Němčic na Hané, Stříbrný zpěváček 2005 Dominika Hromková z Dolních Bojanovic a vítěz naší soutěže Zlatý zpěváček 2005 Libor Macháček ze Želetic u Kyjova. Soutěžící slovenské děti i jejich hosty, kromě našich dětí zazpívala také Darina Laštiaková a Angela Vargicová, doprovodil Orchestr lidových nástrojů Slovenského rozhlasu Bratislava s primášem Miroslavem Dudíkem.

5114

Finále Slávika Slovenska hodnotila třináctičlenná odborná porota, v jejímž čele stál garant celé soutěže, operní zpěvák Petr Dvorský, který s dětmi na závěr celého soutěžního odpoledne zazpíval společnou slovenskou lidovou píseň Loučení, loučení...

5096

Mistr Dvorský k dětem i účastníkům soutěže závěrem poznamenal: S lidovou písničkou je to jako s hvězdičkami na obloze. Jsou tu stále, i když se nám ve dne zdá, že odešli kdesi do nenávratna. Ale přijde večer, skončí den a ony se objeví opět. Podobně i naše písně začnou znenadání koncertovat v našich myslích a srdcích a vydávají se večer co večer, jako by s hvězdami na cestu za lidmi. Objeví se při ukolébavce, při odpočinku, zábavě nebo poslechu, možná jen tak, jakoby náhodou. Dále uvedl: Smyslem naší soutěže je právě toto: zanechat v našem vědomí či paměti místečko pro prostou lidovou píseň, která je základem zpěvnosti národa.

Jednu z cen předal také předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica, který ocenil vystoupení sympatické zpěvačky Veroniky Donáthové z Bernolákova a na závěr společně s P. Dvorským pozval osm Sláviků a osm Zpěváčků na jejich společný koncert, který se uskuteční počátkem měsíce října tohoto roku v Bratislavě.

František Synek, 27. června 2005, tel.: 604 384 410

5121
5125

Výsledky súťaže 15. ročníka Slávika Slovenska

Cena Petra Dvorského
Denisa Bedeová, Moravský sv. Ján, Trnavský kraj

1. kategória
1. miesto
Paulína Ovádková, Trenčín, Trenčiansky kraj

2. miesto
Miriam Bystričanová, Likavka, Žilinský kraj

3 miesto
Adam Juraj Vansač, Spišská Nová Ves, Košický kraj2. kategória

1. miesto
Lenka Spodniaková,Lučenec, Banskobystrický kraj

2. miesto
Erika Šutá, Lodno, Žilinský kraj

3. miesto
Martina Kertészová, Nitra, Nitriansky kraj

Cena Primátora Trenčianskych Teplíc
Simona Tomeková

Cena genrálneho riaditeľa SLK Trenčianske Teplice, a.s.
Katarína Lichváriková

Cena Folklórneho združenia ČR
Veronika Donáthová

Cena Folklórnej únie na Slovensku
Milan Šimek

PhDr. Stanislav Bachleda, e-mail: agentaba@nextra.sk

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Trenčianske Teplice

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 27.06.2005 v 18:35 hodin
Copyright 1998-2021 © Luděk Šorm