[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Pro registrované]

Návrat na hlavní stranu

Dubá

Městečko Dubá leží v Dubské pahorkatině, nazývané též Dubské Švýcarsko pro svou krásnou, místy i divokou přírodu.

Nejstarší zmínka o Dubé byla objevena v listině krále Václava I. z roku 1253 v souvislosti s darováním zboží a pozemků pro nově založený řád křižovníků s červenou hvězdou. I když se v Dubé vystřídalo mnoho pánů, žádnému se zde nepodařilo rozvinout větší průmyslovou výrobu. Proto je Dubá čistou, průmyslem nepoškozenou turistickou oblastí.

Dnes je Dubá vyhledávána především turisty a cykloturisty, protože je ideálním výchozím bodem na pěší i cyklistické túry do všech světových stran.


V blízkém okolí jižně od Dobé leží skalní městečko Dražejov s mnoha zajímavými skalními útvary. Okolí Dubé se těší několika nádhernými vyhlídkovými místy, jimž vévodí Nedvězí s kruhovým vyhlídkovým bodem I. řádu. Z výšky 456 m n.m. je možno shlédnout jednu třetinu Čech. Z Nedvězí lze po Panenském hřebenu dojít na zříceninu skalního Pustého zámku.
Další nádhernou vyhlídku poskytuje skalní zřícenina Čap západně od Dubé, na jihovýchodě Korecký vrch (460m), Velký Beškovský kopec (474m).
Ale na Dubsku nejsou jenom kopce. V mokřadech u Rozprechtic a dál až k Ráji u Mšena žije mnoho vzácných druhů hmyzu a vodních ptáků.

Jelikož Dobou nevede železnice, jediné spojení je autobusy. Protože tudy vede hlavní trasa ze severu do Prahy, je spojení poměrně dobré. Nejbližší železniční stanice je v 10km vzdálených Doksech.

V Dubé najdete městský úřad s matrikou, stavebním úřadem, ordinací praktického, zubního a dětského lékaře, poštu, několik restaurací i se zahradním posezením.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 16.04.2004 v 09:15 hodin
Copyright 1998-2021 © Luděk Šorm