|
Setkání Jeníčků a MařenekKdyž bratři Grimmové sepisovali snad své nejznámější povídání o chaloupce z perníku, zlé babě a bídě jedné rodiny, tak možná netušili, že Perníková chaloupka jednou bude skutečně existovat.
Ráby - Z malebného a notně zchátralého loveckého zámečku Richarda Drascheho z roku 1882, kde po znárodnění bylo také zednické učiliště nebo ústav sociální péče, začala loni vyrůstat Perníková chaloupka jako výletní místo pro všechny, kteří nepřestali věřit na pohádky.
Zápis do knihy rekordů
Včera ve státní svátek se v okolí Perníkové chaloupky pod Kunětickou horou uskutečnilo setkání Jeníčků a Mařenek. Součástí zábavného dne byla perníkářská dílna Ježibaby, kreslený humor Jana Lušovského, Mařenčin elixír z Dobré čajovny, jízda na koni i v kočáru, nechyběl ani jarmork či rozmarné písničky, návštěvníci mohli shlédnout Školu hrou Jana Amose Komenského nebo se zaposlouchat do pohádek.
"Protože v úterý celý den pršelo a už jsme ani nedoufali ve zlepšení počasí, tak jsme nakonec měli štěstí. Přišlo asi sedmset návštěvníků," říká hlavní tvůrce myšlenky i vybudování Perníkové chaloupky Luděk Šorm. "Do Perníkové matriky se zapsalo 55 Jeníčků a 40 Mařenek, to je výchozí světový rekord, který se samozřejmě pokusíme příští rok znovu 6.července překonat."
Nejmladšímu Jeníčkovi Kmentovi byly dva měsíce, Mařenka Koráčková z Přelouče se narodila v roce 1921. Jan Novák přijel až z Frýdku-Místku a přišly také čtyři manželské páry Jan a Marie.
Perníkové hejtmanství
Zatímco se pětiletý Jeník vozil na otočné chaloupce nedaleko hrušně antifrňákovníku, tak jeho desetiměsíční sestřička Mařenka vše bedlivě sledovala z kočárku. "Přijeli jsme z Bohuňovic za Vysokým Mýtem," řekli nám manželé Jan a Zdislava Vaňousovi. "Moc se nám tu líbí a příští rok určitě zase přijedeme."
V zámečku přibyla v poslední době řada novinek. Například Vězení pro zloděje perníku, perníkářská dílna Ježibaby nebo Svět skřítků a strašidel. Právě ten včera slavnostně otevřel také jeníček, tedy známý moderátor Jan Rosák s manželkou. V Perníkové chaloupce je i Úřad vlády Perníkového hejtmanství včetně matriky i katastru perníkových nemovitostí. Ale především je to výletní místo, kam se lze vydat za vůní perníku a pohádkami po celý rok.
VLASTIMIL NOVÁK, Text u horní fotografie: V perníkářské dílně si především děti mohly vyzkoušet, jak se pekly staročeské perníky tlačené do dřevěných forem. Hlavní slovo u pece i u válu tam měla Ježibaba. A když se malí adepti perníkářského řemesla podivovali jejímu plnovousu, tak měla po ruce bystrou odpověď: "Když je ježibabám pět set let, tak jim začnou růst vousy. A mně je už 750 let, proto mám už pořádný plnovous." Foto: Tomáš Kubelka
Text u druhé fotografie: Hlavní tvůrce a dobrá duše Muzea perníku a pohádek Luděk Šorm (vlevo) provází sídlem Perníkového hejtmanství pod Kunětickou horou známého Jana Rosáka s manželkou. Foto: Tomáš Kubelka
Diskusní fórum čtenářů |